Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych we współpracy z Zachodniopomorskim Forum Organizacji Społecznych i Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych w okresie od 01.09.2024 r. do 31.08.2026 r. roku realizuje cykl działań skierowanych do min. 75 organizacji pozarządowych z zachodniej Polski, ich pracowniczek, pracowników, wolontariuszy i wolontariuszek w ramach projektu „Aktywni w polityce społecznej”.
Projekty jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji – z zakresu procesów stanowienia prawa i konsultacji publicznych w obszarze integracji społecznej i włączenia społecznego (dalej jako polityka społeczna) i/lub współkreowania, monitorowania i ewaluacji społecznych polityk publicznych i/lub wzmocnienia potencjału organizacji pozarządowych (NGO) do pełnienia funkcji rzeczniczych i strażniczych w zakresie polityki społecznej
W ramach działań prowadzone będą:
- Podnoszenie kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie polityki społecznej i współkreowania polityk publicznych poprzez warsztaty szkoleniowe i indywidualny mentoring.
- Organizowanie grup roboczych regionalnych i ponadregionalnych wspierających działania rzecznicze i strażnicze NGO.
- Przeprowadzanie diagnozy potrzeb organizacji pozarządowych w celu dopasowania wsparcia do ich specyfiki.
- Łączenie zdobytej wiedzy z praktyką dzięki współpracy w grupach roboczych i realizacji wspólnych celów.
- Wzmacnianie potencjału NGO w obszarze monitorowania i ewaluacji polityk publicznych oraz budowania efektywnego dialogu obywatelskiego.
Działania projektu obejmują województwa zachodniej Polski: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie. Celem projektu jest podniesienie kompetencji minimum 300 przedstawicieli 75 organizacji pozarządowych, z czego 90% uczestników (min. 270 osób, w tym 70% kobiet) osiągnie nowe umiejętności w zakresie polityki społecznej. Wsparcie skupia się na edukacji (warsztaty, mentoring) oraz działaniach grup rzeczniczych i strażniczych, co umożliwi praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Rezultatem będzie wzmocnienie potencjału organizacyjnego NGO w obszarach takich jak współkreowanie polityk publicznych, monitoring, ewaluacja oraz budowanie efektywnego dialogu obywatelskiego.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 760 795,64 złotych, w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich 1 453 008,56 złotych.