17 grudnia Wielkopolska Rada Koordynacyjna zainicjowała obywatelską dyskusję nt. budżetu Urzędu Miasta Poznania na rok 2011. Wspólnie ze środowiskiem pozarządowym, anarchistami, Inicjatywą Pracowniczą postanowiliśmy przyjrzeć się projektowi, który przez kolejne miesiące powstawał w zaciszu urzędniczych gabinetów. W myśl zasady „nie pytają nas o zdanie – wypowiemy się sami” postanowiliśmy przedyskutować kwestie istotne z punktu widzenia naszych środowisk i wyartykułować własne prospołeczne postulaty do aktualnego proinwestycyjnego projektu budżetu 2011. Mimo zróżnicowanych poglądów i branż jakie reprezentujemy, połączyło nas jedno – przekonanie, że tworzenie tak strategicznych dokumentów jak budżet, powinno być obiektem debaty publicznej. Debaty dopuszczającej do głosu tych, których jeszcze niedawno w wyborczej gorączce politycy przekonywali o swoich najszczerszych intencjach – obywateli.
Czy dwudziestoletnia poznańska demokracja nadal nie jest dość dojrzała, by w kwestiach społecznie ważnych stosować bardzo prosty mechanizm właściwy tzw. społeczeństwom obywatelskim, czyli konsultacje społeczne? A może społeczeństwo jest gotowe skoro oddolnie inicjowana jest tak ważna dyskusja, lecz nie są gotowe na to władze, które mimo demokratycznej retoryki niechętnie konsultują się z obywatelami? Odpowiedzi na powyższe pytania oczywiście nie są jednoznaczne , ponieważ nawet wśród dyskutujących 17 grudnia aktywistów i aktywistek znalazł się wyjątek – przedstawiciel władzy radny Dziuba, który zadeklarował poparcie dla konsultowania budżetu w kolejnych latach.
Miejmy nadzieję, że obecne antydemokratyczne status quo nie utrzyma się długo i kolejne projekty budżetów będą powstawały w sposób bardziej partycypacyjny. Tymczasem zapraszamy na kolejne spotkanie 10 stycznia o 19.oo do siedziby Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej (ul. Szewska 9), by podyskutować o tym co jeszcze możemy zmienić w projekcie na rok 2011.