Polecamy nasze serwisyFuture City Game

24 czerwca 2013, kategoria: Publikacje/badania, Wiedza

Future City Game – IDEA GRY                                                                                                                      

Future City Game (Gra Miasto Przyszłości) jest narzędziem, które pozwala ludziom znajdować twórcze rozwiązania dla długoterminowych wyzwań stojących przed miastami. Cel „gry” jest prosty – chodzi o znalezienie najlepszego pomysłu na podniesienia jakości życia w miastach. Gracze konkurują w zespołach, wypracowując, testując i prezentując swoje pomysły na forum zaangażowanych osób i podmiotów, specjalistów, mieszkańców oraz innych zespołów. Na koniec odbywa się głosowanie nad pomysłami i przechodzi się do planowania ich wdrożenia
w mieście już po zakończeniu gry.

 

Gracze muszą przestrzegać regulaminu. Regulamin przeprowadza ich przez dziesięć zadań, które mają im pomóc wygenerować przyszłościowe pomysły, które okażą się niekonwencjonalne, wykonalne, odpowiadające na globalne i lokalne potrzeby, a także przynoszące trwałe skutki dla społeczności.

 

Przez dziesięć etapów gry przeprowadza graczy Mistrz Gry, a obserwatorzy, pomocnicy, eksperci i członkowie społeczności lokalnych współpracują z graczami przy testowaniu i ulepszaniu ich pomysłów. Gracze otrzymują także zestaw narzędzi pomocnych w realizacji zadań i dokumentowaniu ich ustaleń.

 

future_city_game_logoW skład każdego zespołu powinni wchodzić gracze będący specjalistami w różnych dyscyplinach (np. artyści, architekci, studenci designu, ale także urzędnicy, pracownicy społeczni, socjologowie czy psychologowie). Aby wygrać, zespół musi wykorzystać szereg umiejętności, zarówno miękkich (prezentowanie, negocjowanie, osiąganie porozumienia) jak i twardych (projektowanie, badanie, przeprowadzanie wywiadów). Lokalizację i uczestników każdej gry wybierają instytucje organizujące grę (instytucje miejskie, lokalne organizacje pozarządowe, etc.), które współpracują z mistrzem gry tak, aby gra została ściśle dopasowana do lokalnego lub miejskiego kontekstu. Na koniec gry przedstawiane są im pomysły i to oni decydują, jak najlepiej podjąć współpracę z uczestnikami, aby móc realizować ich pomysły.

 

Grę można wykorzystać do zwiększenia zaangażowania społecznego i badania nowych możliwości regeneracji krajobrazu miejskiego i prowadzenia programów społecznych. Future City Game jest skutecznym narzędziem do budowania potencjału społecznego, które pozwala ludziom rozwijać nowe umiejętności, myśleć w twórczy sposób i uczyć się partnerskiej współpracy w rozwiązywaniu wyzwań wspólnych wszystkim miastom. Gra generuje zarazem wiele pomysłów, którymi można się dzielić z decydentami i opinią publiczną poprzez inne gry, Internet lub inne działania w ramach projektu Creative Cities – Kreatywne Miasta, organizowane przez British Council.

Źródło: materiały British Council

Nasze gry: Poznań Gra Eko

 

Komentarze

Obecnie nie ma żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

  imię *

  e-mail *Czcionka
Kolor kontrastu