14 kwietnia 2016 r. w siedzibie federacji WRK odbyło się spotkanie Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu subregionu poznańskiego. Subregion ten swoim zasięgiem obejmuje miasto Poznań, powiat poznański, obornicki, średzki, śremski i szamotulski. Spotkanie poświęcone było wypracowaniu rekomendacji Warsztatów do rozporządzenia w sprawie WTZ-ów oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Uczestnicy podczas analizy dokumentów odpowiadali sobie na trzy podstawowe pytania. Jak wygląda aktualna sytuacja Warsztatów? Jakie zapisy do dokumentów dodać? Jakie zapisy zmienić lub w ogóle usunąć? Zebrani pracowali w trzech grupach. Każda z nich miała do omówienia inne zagadnienia, które w końcowej fazie spotkania zostały omówione i podsumowane przez całą grupę. Omawiano takie zagadnienia jak np. tworzenie WTZ-u, sposób organizacji pracy placówki, rada programowa, indywidualny program rehabilitacji, koszty funkcjonowania placówki.
Dzięki prowadzeniu spotkania metodą warsztatową pracownicy oraz kierownicy WTZ-ów wypracowali konkretne uwagi do rozporządzenia oraz ustawy. Do najważniejszych rekomendacji zaliczyć możemy poszerzenie katalogu kosztów działalności warsztatu, które mogą być dofinansowywane ze środków Funduszu o następujące pozycje:
– koszty związane z likwidacją barier oraz remontami i modernizacją warsztatu;
– koszty związane ze zmianą siedziby warsztatu;
– koszty związane z ochroną zdrowia uczestników.
Zaproponowano również, aby środki gromadzone przez WTZ-y ze sprzedaży produktów i usług przeznaczać można było ogólnie na potrzeby uczestników, a nie tylko na ich integrację społeczną. Dyskutowano również nad strukturą zatrudnienia pracowników WTZ-u ujętą w rozporządzeniu i zaproponowano, by specjalistę do spraw rehabilitacji lub rewalidacji zastąpić fizjoterapeutą, natomiast do dodatkowej kadry dodać trenera pracy.
Katalog wszystkich uwag do rozporządzenia i ustawy można znaleźć w załącznikach pod artykułem. Zachęcamy wszystkie WTZety do zapoznania się z wypracowanymi zmianami oraz przesyłania na adres justyna.k.ochedzan[at]wrk.org.pl swoich uwag zarówno do rozporządzenia, ustawy, jak i całego systemu na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
Praca nad rozporządzeniem oraz ustawą to dopiero początek pracy nad zmianami. Jak zauważono w trakcie dyskusji cały system rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz rola Warsztatów Terapii Zajęciowej w tym zakresie wymaga systemowych zmian, w tym decyzji politycznych. Aktualny system wsparcia, choć różnorodny, jest rozczłonkowany i nie zakłada spójnej współpracy różnych podmiotów między sobą. Częstą barierą we wspieraniu czy aktywizacji jest po prostu brak wiedzy o sobie nawzajem czy rozbieżne interesy. Z drugiej strony pojawiają się również nowe narzędzia i szanse, jakie daje ekonomia społeczna.
Początkiem pracy nad zmianą jest natomiast ustabilizowanie aktualnej sytuacji, wypracowanie rekomendacji środowiska oraz opracowanie takiego systemu, który faktycznie będzie przyczyniał się do zwiększania jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
Czekamy na wasze uwagi oraz propozycje zmian. Wspólnie z Forum WTZ będziemy zabiegali, aby głos środowiska był słyszany przez jak największą liczbę instytucji, polityków i reprezentantów środowiska osób z niepełnosprawnościami w różnych gremiach.
Justyna K. Ochędzan
Prezes federacji WRK, animatorka Wielkopolskiego Forum WTZ
Załączniki:
Rozporządzenia w sprawie WTZ po konsultacjach
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej po konsultacjach
Spotkanie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej prowadzonego przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych. Współorganizatorem spotkania było Prezydium Wielkopolskiego Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej.