You are currently viewing Tydzień Społeczeństwa Obywatelskiego: europejskie społeczeństwo obywatelskie zarysowuje program dla przywódców UE w następnej kadencji

W dniach 4–7 marca Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) był gospodarzem pierwszego Tygodnia Społeczeństwa Obywatelskiego, który zgromadził ponad 800 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego i grup młodzieżowych, aby omówić zbliżające się wybory i przyszłość UE. Wnioski zostaną uwzględnione w lipcowej rezolucji EKES-u, która zawierać będzie oczekiwania społeczeństwa obywatelskiego wobec przyszłych przywódców Parlamentu Europejskiego i Komisji.

Tydzień Społeczeństwa Obywatelskiego, powiązany z pięcioma innymi inicjatywami – Dni Społeczeństwa ObywatelskiegoDzień Europejskiej Inicjatywy ObywatelskiejTwoja Europa – Twoje Zdanie!Nagroda dla Społeczeństwa Obywatelskiego i Seminarium dziennikarzy – ma następujące cele:

  • umożliwić obywatelom nawiązywanie kontaktów z UE i korzystanie z przysługujących im praw demokratycznych,
  • określić zagrożenia dla wartości demokratycznych, takie jak dezinformacja i apatia wyborców, i przeciwdziałać im,
  • zebrać zalecenia od społeczeństwa obywatelskiego, tak by uwzględniono je w przyszłych planach UE.

Pierwsze zalecenia dla nowych przywódców UE sformułowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego dotyczyły w szczególności sprawnego zarządzania, inkluzywnej polityki i zrównoważonej przyszłości dla wszystkich Europejczyków.

Zwalczać informacje wprowadzające w błąd
Przed wyborami europejskimi przedstawiciele młodzieży i dziennikarze wyrazili obawy co do coraz częstszego rozpowszechniania informacji wprowadzających w błąd i pogłębiającej się polaryzacji w internecie, podkreślając potrzebę solidnych ram prawnych. Społeczeństwo obywatelskie wzywa do współpracy między rządami, szkołami i przedsiębiorstwami technologicznymi w celu propagowania umiejętności cyfrowych oraz wspierania bogatego w wiedzę i inkluzywnego środowiska internetowego.

Gospodarka służąca ludziom i planecie
Społeczeństwo obywatelskie wezwało do przejścia od modeli ukierunkowanych na wzrost do podejścia całościowego, w którym priorytetowo traktuje się dobrostan, dobrobyt i ograniczenia środowiskowe. W związku z tym organizacje młodzieżowe opowiedziały się za dyrektywą w sprawie dbałości przedsiębiorstw o zrównoważony rozwój i zaproponowały specjalne podatki od towarów szkodliwych dla środowiska.

Uczestnicy podkreślili również rolę UE w transformacji cyfrowej, apelując o przywództwo etyczne w dziedzinie sztucznej inteligencji i o edukację obywatelską. Środki te mają zapewnić odpowiedzialny wzrost gospodarczy i wzmocnienie pozycji obywateli w zmieniającym się krajobrazie technologicznym.

Wzmocnić pozycję młodzieży
Społeczeństwo obywatelskie nalega, by młodzi ludzie mogli kształtować przyszłość Europy. Jego przedstawiciele opowiedzieli się za testem oceniającym wpływ wszystkich działań UE na młodsze pokolenia. W szczególności grupy młodzieżowe zaproponowały parytety młodzieży w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby zwiększyć reprezentatywność.

Silniejsza demokracja
Uczestnicy wezwali do bardziej odpornej i inkluzywnej demokracji, kładąc nacisk na zorganizowany dialog obywatelski na wszystkich poziomach sprawowania rządów. Dialog ten, w połączeniu z budowaniem zdolności, ma na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w krajach kandydujących do UE, co pozwoli stworzyć bezpieczne otoczenie sprzyjające rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w Europie.

Nie tylko propozycje
Tydzień ten ujawnił mocne i słabe strony europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO). Dostrzeżono sukcesy, ale pojawiły się też frustracje wynikające z niewystarczającej reaktywności instytucji UE. Wezwano do tego, by europejskie inicjatywy obywatelskie wywoływały merytoryczne reakcje wspierające silniejsze partnerstwa i wzmacniające udział obywateli z wykorzystaniem najlepszych praktyk.

Co dalej?
Zalecenia te zostaną uwzględnione w przyszłej rezolucji EKES-u określającej oczekiwania społeczeństwa obywatelskiego wobec kolejnego Parlamentu Europejskiego i Komisji

Źródło: eesc.europa.eu