14 grudnia 2015 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych w Poznaniu rozpoczęło się V Wielkopolskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej. Spotkanie uroczyście otworzył Przewodniczący Forum WTZ Pan Gerard Misiaczyk oraz Prezes Federacji WRK Justyna K. Ochędzan.
Tegoroczne forum skoncentrowało się wokół kilku tematów. W pierwszej kolejności podsumowano działania Forum w 2015 roku. Przewodniczący Gerard Misiaczyk opowiedział o działaniach jakie miały miejsce na terenie Wielkopolski oraz o przygotowaniach do ogólnopolskiego protestu WTZetów. Następnie Wiceprzewodnicząca Forum Pani Małgorzata Staszewska opowiedziała o aktywności Wielkopolski w działaniach ogólnopolskich. Przedstawiciele Wielkopolskiego Forum uczestniczyli w spotkaniach w Warszawie oraz Krakowie, w wyniku których powołano Ogólnopolskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Uczestnicy spotkania podzielili się również informacjami na temat dobrych praktyk wypracowanych w ciągu roku. WTZety z powiatu poznańskiego wspólnie z PCPRem wypracowały jeden standard prowadzonej dokumentacji. Zebrani omawiali również kwestie współpracy ze szkołami specjalnymi oraz podkreślali, że istotne jest prowadzenie dalszych działań w kierunku zmiany rozporządzenia i podwyższenia algorytmu.
Następnie Justyna K. Ochędzan zaprezentowała ofertę wielkopolskich Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej dla Warsztatów Terapii Zajęciowej. W ramach szerokiej gamy działań OWESów możliwe będzie m.in. organizowanie tzw. spotkań sieciujących w subregionach, co umożliwi WTZetom dalsze spotkania. Poza tym możliwe będzie korzystanie z bardzo szerokiej gamy doradztwa a tym, którzy zdecydują się na powoływanie przy jednostkach prowadzących przedsiębiorstw społecznych, oferowane będą dotacje na utworzenie miejsc pracy.
W trakcie V Forum odbyła się również debata socjalna prowadzona przez Panią Annę Kobielak z WTZetu w Jarocinie oraz Dagny Łaniecką z Federacji WRK. Panie pod patronatem Prezydium Forum WTZ organizowały w ciągu roku spotkania diagnostyczne dla uczestników oraz pracowników Warsztatów. Na organizowanych warsztatach wypracowano również ankietę skierowaną do rodziców i opiekunów uczestników. W prowadzonych badaniach udział wzięło 135 rodziców z całego regionu. Uczestnicy Forum dyskutowali nad wynikami badań oraz szukali rozwiązań poszczególnych problemów. Wyniki debaty przekazane zostaną Wspólnocie Roboczej Związków Organizacji Socjalnych, która w Warszawie reprezentuje głos organizacji socjalnych.
Na zakończenie Forum uczestnicy wysłuchali wykładu nt. ochrony danych osobowych oraz zmian prawnych w tym względzie.
Jak co roku Forum stało się okazją do odświeżenia znajomości, wymiany informacji oraz wciągających dyskusji. Kolejne regionalne spotkanie za rok, natomiast już dziś zapraszamy do regularnego kontaktu i współpracy po to żebyśmy mogli skuteczniej działać na rzecz środowiska.